Ezen a weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújthassunk.
Elfogadom

Milyen a jó keringető szivattyú kazánhoz?

Milyen a jó keringető szivattyú kazánhoz?

Családi ház, vagy lakás felújításkor, építésekor, gyakran felmerül a kérdés, hogy milyen keringető szivattyú beépítése szükséges a kazánhoz?

A legoptimálisabb, ha a fűtésszerelő szakember, aki megtervezi az egész fűtésrendszert, dönti el ezt a kérdést. Hisz a különböző feltételek ismeretében, szakszerűen meg tudja ítélni, hogy a keringető szivattyú kazánhoz, milyen teljesítményű legyen.

A keringető szivattyú fontos paraméterei: szállítási teljesítmény (liter/perc), teljesítmény (W), emelési magasság (m), energiahatékonyság (pl. "A"), bekötési átmérő. 

Ahhoz, hogy a szivattyúnk tökéletesen, és hatékonyan üzemeljen, sok más kérdés is felmerül a kiválasztás során. Hisz hiába, egy tökéletes fűtési rendszer, ha a szivattyú vagy túl nagy, vagy túl kicsi teljesítményű. Ezért rendkívül fontos, hogy körültekintően tájékozódjunk, és a rendszerünkhöz a legjobban illeszkedő szivattyúra essen a választás.

Egy felújítás után, figyelembe kell azt is venni, hogy:

  • Milyen jellegű volt a felújítás?
  • Nyílászárók cseréje megtörtént?
  • Az épület külső szigetelése megváltozott?
  • Került-e termosztatikus szelep beépítve?

Radiátor, padlófűtés, vagy kevert fűtés.

Az esetek túlnyomó többségében a radiátoros fűtésről beszélünk, de az utóbbi időben divatba jött a padlófűtés, és legújabban az úgynevezett kevert (radiátor, és  padló) fűtés.

A radiátoros fűtésnél, számba kell venni a radiátorok számát, méretét, illetve a fűtési rendszer csöveinek hosszát.

A padlófűtésnél már más feltételeknek kell megfelelni. A viszonylag kicsi átmérőjű, de sokkal hosszabb csőhálózat miatt, az áramlási ellenállás megnő. Ezért ebben a fűtési rendszerben, már nagyobb teljesítményű szivattyúra van szükségünk.

A kevert fűtésnél, amikor is radiátorokat, de padlófűtést is használunk, a padlófűtés csőhálózatát figyelembe véve, nagyobb teljesítményű szivattyú kell, mint a radiátoros fűtésnél, de nem kell akkora, mint az általános padlófűtésnél.

Az alternatív fűtés még kicsit nehezebbé teszi a választást. Az alternatív tüzelőanyagnál  (pl. pelett, szén, fa, szalma, stb.) már jóval magasabb hőmérsékletet biztosítanak, ezáltal a kazánban keletkezett fűtővíz hőmérséklete is magasabb. Ezért az előírt minimális térfogatáram mellett, nagyon fontos figyelembe venni, a szivattyú választásánál ezt is.

Az ilyen fűtési rendszereknél, szóba kerülhet az un. sönt szivattyú, ami csökkenti a magas hőmérséklet különbséget, a kazán ki-, és belépő oldala között.

Valamint, a minimális térfogat áramot is hatékonyan javítja, ami fontos tényező.

Egyéb, alternatív fűtés

Egy másik alternatív fűtési megoldás, a ma oly divatos, napkollektoros fűtés. Ebben az esetben is magas vízhőmérsékletet, a hőingadozás magas mértékét, valamint a közegben lévő, fagyálló folyadékot sem szabad figyelmen kívül hagyni a szivattyú kiválasztásánál.  A FERRO GPA II 25-6 180 fűtési és szolár keringető szivattyú például, tökéletes ehhez a rendszerhez.

A szivattyú kiválasztásánál, az eltérő fűtési rendszerek esetében, figyelembe kell venni, a különböző szempontokat.  A FERRO szivattyúk között, minden lehetőségre találunk optimális megoldást, de az alapos átgondolást, tervezést, mindenképpen szakemberre bízzuk.

Ha minden lehetőséget figyelembe veszünk, mindent átszámoltunk, nyugodtan állíthatjuk, hogy lesz egy jó keringető szivattyú kazánhoz, ami megkönnyíti majd az éltünket.

A keringető szivattyú beépítése

Miután sikerült a megfelelő szivattyút kiválasztani, lehet a tettek mezejére lépni. Be kell építeni a szivattyúnkat.  Ehhez viszont még sok minden feltételnek kell teljesülni.

Több norma, szabvány határozza meg a fűtési rendszerbe történő beépítését, még törvényi szinten is. A SNip 2.04.05 "Fűtés..." szakasz tartalmazza a szabványok nagy részét.

A keringető szivattyú hatékonyságát követett igazolni a különböző követelményi rendszer. Például, hogy szigorúan vízszintesen kell a csőre szerelni, a nedves forgórészű szivattyú tengelyét. Miért? Azért, hogy a szivattyú alkatrészei idő előtt, ne kopjanak el, és hogy ne kerüljön levegő a belsejében.

A keringető szivattyú beépítése gyors folyamat, a szivattyú rögzítéséhez csak két rögzítő anyát kell alkalmazni. Ez a további karbantartási, javítási, munkákat is megkönnyíti.

A telepítés technológiája

A telepítés előtt viszont pontosan ki kell választani, a telepítési helyet, mert a rossz helyre telepített szivattyú, esetleg szakaszosan működik, vagy gyorsan meg is hibásodhat.

Mindenképen szűrőt kell alkalmazni (bár ezt a mai modern kazánok is külön megkövetelik), amivel kizárható, hogy szilárd szennyeződések kerüljenek a rendszerbe, így a szivattyú belsejébe. Ezzel a szűrt folyékony közeg, lényegesen kevesebb kárt okoz az alkatrészekben, mint a szuszpenziókkal, homokkal, egyéb szilárd anyaggal ellátott folyadék.

Az olajteknőt a víz mozgásának irányában, dugóval lefelé kell felszerelni, az ellenállás csökkentésére és a karbantartás megkönnyítésére.

A gyártók is meghatároznak bizonyos szabályokat.

A szivattyú telepítési opciói

Az opció kiválasztásakor, a kazán modelljét, fűtési rendszer típusát, és a karbantartás egyszerűségét is figyelembe kell venni.

  1. opció:

A leggyakoribb megoldás. A visszatérő vezetékre szerelik fel a szivattyút, ami azt jelenti, hogy a lehűlt fűtővíz kerül be a kazánba.

  1. opció:

Ezt a megoldást akkor alkalmazzák, ha valamiért nem lehetséges a visszaérő vezetékre szerelni a szivattyút. Ilyenkor az előremenő vezetékre szerelik fel, de a nem a kazán közvetlen közelébe.

A modern eszközök, ellenállnak a magas hőmérsékletkülönbségnek, de vannak olyan szakemberek, akik teljesen elutasítják ezt az opciót.

Fűtési rendszerek

Nem szabad arról sem megfeledkezni, ha egy természetes, vagy kényszer keringetésű rendszerbe telepítünk szivattyút. A természetes cirkulációs rendszerben telepített szivattyú a kazán hatásfokát javítja, de feltétlenül  ki kell alakítani egy megkerülő vezetéket, hogy az esetleges áramszünet, vagy a szivattyú meghibásodása és cseréje idején is megmaradjon a fűtésünk.

Ez inkább a szilárd tüzelésű kazánokkal fűtött rendszerre vonatkozik. Tény, hogy a szilárd tüzelésű kazánoknál a fűtési folyamatot nem lehet azonnal megszüntetni, ezért a rendszert egy nyitott, kifúvató csővel is el kell látni.

Amennyiben kevert fűtést alkalmazunk, akkor a fűtési mód, és a kazánok számának megfelelő számú szivattyú telepítse ajánlott. Ugyanez vonatkozik a több fűtési rendszer (radiátor és padló fűtés) esetében is.

Biztonsági intézkedések

Szükségünk van még egy visszacsapó szelepre. A visszacsapó szelep, ami sárgarézből, vagy öntvényből készült,  meggátolja, hogy a fűtőfolyadék, az ellenkező irányba mozogjon. Közvetlenül a szivattyú után szereljük fel, az víz áramlási irányában.

Mint fentebb említettük, egy szűrő is szükséges, ami megakadályozza a szivattyúba, illetve a kazánba, a szilárd részek bejutását. Ajánlott ülepítős szűrő alkalmazása, mert az üzemközben a csőhálózatról, vagy szerelvényekről leváló szilárd anyagokat nem csak eltávolítja, hanem az ülepítőnek köszönhetően a szennyező anyagok az ülepítő tartályba hullnak bele. Ezt egy kis csap segítségével, időnként el tudjuk távolítani. A rendszer vízbetáplálás helyén is kell egy ilyen ülepítős szűrőt beszerelni.  Ez az esetleges utántöltés alkalmával meggátolja, hogy a vízhálózatból szennyeződés  kerüljön a fűtési rendszerbe.

Beüzemelés

Miután a keringető szivattyú beépítése alapos odafigyeléssel, és terveknek megfelelően megtörtént, jöhet a beüzemelés. A fűtési rendszert a nyitott légtelenítőkön keresztül feltöltjük. Ellenőrizzük a rendszer összes légtelenítőt. Ha minden rendben találunk, a keringető szivattyút csatlakoztatjuk a villamos hálózathoz. Amennyiben nem direkt kötjük a villamos hálózatra, ügyeljünk arra, hogy a fali konnektor megfelelő védőföldeléssel legyen ellátva! A földelés nélküli villamos berendezés szabálytalan és életveszélyes!

Mindezek után, már nyugodtan bekapcsolhatjuk a keringető szivattyút. Előfordulhat még hogy a vízáram megindulása után, levegőbuborékok lesznek a rendszerben. Amennyiben ilyet tapasztalunk, állítsuk le a szivattyút, majd újra légtelenítsünk.

Egy jól kiválasztott keringető szivattyú és egy jól megépített rendszer sokáig fog bennünket kiszolgálni.

Ha kérdése van vegye fel velünk a kapcsolatot ITT vagy kövessen minket a Facebookon!

Tartalomhoz tartozó címkék: keringtető szivattyú